Kolay değil… Bu tahtı yıllarca beklemişti: Yürüyecek hali olmazsa arabayla götürecekler

Önce Galler Prensesi Kate’in gizemli karın bölgesi ameliyatı, derken Kral Charles’ın kansere yakalanması, ailenin üzerindeki kara bulutları yoğunlaştırdı.

Şimdi bir yanda Kate Middleton’a ne olduğu ve bunca aydır neden halkın karşısına çıkmadığı tartışılırken bir yandan da Kral Charles’ın sağlık durumu merak konusu.

Kansere yakalandığı açıklandıktan sonra sık sık halkın karşısına çıkan Charles, bir süredir ortalarda görünmüyor.

Tedavisi nedeniyle bazı programları iptal edilen Kral, son olarak yeni bir söylentiyle gündemin ilk sıralarına yerleşti.

Özetlemek gerekirse tüm dünyada en çok konuşulan kişiler sıralamasında Kral Charles ile gelini Kate birbiriyle yarışıyor.

YILLARCA BEKLEYİP TAHTA ÇIKTI AMA KEYFİNİ SÜREMEDİ
Yıllar boyunca bekleyip 70’li yaşlarının ortalarında tahta çıkan Charles hakkında son birkaç gündür konuşulan bir ayrıntı var.

Buna göre Kral, aynı zamanda ülkenin tahtında oturan kişinin doğum günü olarak da kutlanan önemli bir askeri geçit töreni olan Trooping The Colour adlı etkinliğe her ne olursa olsun katılacak.

Buradaki “her ne olursa olsun” kısmı Kral’ın kanser tedavisi ve buna bağlı sağlık durumuyla ilgili elbette.

Trooping The Colour adlı etkinlik yüz yıllardır bir gelenek olarak sürüyor ve ülkenin tahtındaki kişinin de doğum günü olarak kutlanıyor.

Bu askeri geçit töreninin en renkli kısmı ise kraliyet ailesinin Buckingham’ın balkonuna çıkıp halkı selamladığı anlar. 

HEP AT ÜSTÜNDE OLURDU 
İşte İngiliz basınının Charles’ın çalışanlarına dayanarak öne sürdüğüne göre Kral, tedavisi sırasında ne yaşarsa yaşasın, durumu ne olursa olsun mutlaka o törene katılacak. 

Genel olarak geçit sırasında Kral Charles ve oğlu William, atları üzerinde ve askeri üniformaları içinde yer alıyor o törende. Yani yıllardır olan bu. 

Fakat iddialara göre Charles’ın sağlık durumu bu yıl buna izin vermeyebilir. Yine de Kral, o törene katılma konusunda son derece kararlı. 

SON KARARI DOKTORLARI VERECEK
Hatta bu konuda daha şimdiden düşünülen ve planlanan bir yöntem var. Kral’ın at sırtında oturmak yerine tıpkı annesinin son dönemlerinde yaptığı gibi töreni hazırlanacak bir podyumda izlemesi.

Yani Kral Charles, eğer sağlık durumu izin vermezse tören alanına bir atlı arabayla gidip sonra da kendisi için hazırlanan podyumda oturabilir. Önümüzdeki haziran ayında yapılacak törende durumun ne olacağını doktorların kararı belirleyecek. 

Trooping The Colour etkinliği için 15 Haziran tarihi belirlenmiş durumda.

Bu etkinliğin geçmişi 17’nci yüzyıla dayanıyor Yılın en önemli askeri geçit töreni olan etkinliğe binin üzerinde asker, müzisyenler ve 200 tane de at katılıyor.

?

Kraliçe 2. Elizabeth, tahttaki 70’inci yılının kutlandığı 2022 yılında son kez Trooping The Colour etkinliğine katılmıştı. Ondan birkaç ay sonra da hayata veda etti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x