Ünlülerin favorisi elma sirkesi kilo vermede işe yarayabilir

Spice Girls müzik grubuyla tanınan ve şimdilerde tasarımcılık üzerine kurduğu kariyerine devam eden Victoria Beckham her sabah birkaç kaşık elma sirkesi içtiğini ve bu sayede formunu koruduğunu açıklamıştı.

Şimdi yeni bir çalışma onun teorisini destekleyecek bazı kanıtlar sunuyor. Küçük çaplı bir araştırma, aşırı kilolu kişilerin her gün az miktarda elma sirkesi tükettiğinde, üç ay sonra yaklaşık 6 kilo verdiklerini buldu.

Bulgular doğrulanırsa Beckham ve Jennifer Aniston gibi ünlülerin yaptıklarının işe yaradığını gösteriyor.

Elma sirkesinin, sindirimle ilgili enzimlere etki ederek veya tokluk hissi ile ilgili hormonları artırarak insanların metabolizmasını etkileyebileceğine dair bazı teorik ve laboratuvar kanıtlar bulunuyor.

120 GENÇ KATILDI

Lübnan’da gerçekleştirilen çalışmaya 12-25 yaş arası 120 genç katıldı. Hepsi aşırı kiloluydu ve her sabah elma sirkesi veriliyordu. İçtikleri miktar ya 5 ml, 10 ml ya da 15 ml elma sirkesi içeriyordu ya da hiç içermiyordu.

BMJ Beslenme, Önleme ve Sağlık dergisinde yayınlanan son çalışmada araştırmacılar, 12 hafta sonra elma sirkesi tüketenlerin en yeni obezite karşıtı ilaçları alan kişilerle karşılaştırılabilir kilo kaybı yaşadıklarını, plasebo alanların ise durumlarının değişmediğini buldular.

Lübnan’daki Kaslik Kutsal Ruh Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Rony Abou-Khalil, sonuçların sirkenin kilo verme müdahalesi olarak kullanılabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

KARŞIT GÖRÜŞLER DE VAR

İspanya’daki Navarra Üniversitesi’nden Profesör Miguel Angel Martínez González, deneyin nasıl yapıldığına dair daha fazla bilgi görmek istediğini belirterek, “bunun dikkat gerektirdiğini” ekledi.

Queensland Üniversitesi’nden Profesör Helen Truby, Beckham gibi isimlerin desteğine rağmen, bu kadar basit bir müdahalenin bu kadar dramatik etkilere sahip olabileceği fikrine karşı ihtiyatlı davranan birkaç bilim insanından biri oldu.

Truby, “Bir çay kaşığı elma sirkesi önemli miktarda kilo kaybına neden olsaydı harika olurdu, ancak obezitenin karmaşıklığı ve uğraştığımız yönetimi göz önüne alındığında, bazen bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, çoğu zaman öyledir.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x